Jak se plíseň nohou léčí?
Léčba plísní nohou je dlouhodobá a někdy i neúspěšná. To se stává, když jde o neléčený a zanedbaný stav, který se rozšířil na nehtová lůžka a zničil prakticky celý nehet. Obecně platí, že čím dříve se léčba zahájí, tím lépe.
Způsoby léčby plísní nehtů jsou zhruba tři:
- Perorální, tedy ústy. V tomto případě se podávají léky, které mají celkově očistit tělo od nežádoucích mikroorganismů (Itrakonazol, Prokanazol). Účinná látka se tak ke zdroji infekce dostává krevním oběhem. Je to trochu zdlouhavější, než lokálně aplikovaná léčiva, nicméně u rozsáhlejšího postižení plísněmi se to osvědčilo. Takto podávané léky se většinou užívají několik (3-4) měsíců v kuse, pak se léčba ukončí či na nějakou dobu přeruší. Jako většina léků mohou mít i medikamenty na plísně nehtů vedlejší účinky, např. bolesti hlavy či břicha, malátnost apod.
- Lokální, místní léčba. Na nehty a jejich okolí se aplikují antimykotické masti, krémy, laky (Amorolfin, Loceryl lak), které napadají a ničí příslušné plísně a kvasinky. Při lehčích formách plísně nehtů je tato léčba dostačující, když je však napadeno lůžko, nemusí být léčba úspěšná. Účinná látka totiž špatně proniká do spodní části nehtu, nebo je setřena než se vstřebá. Z toho důvodu se stále častěji používají speciální léčebné laky, které se na nehet aplikují jednou za týden, kde vytvoří ochrannou vrstvu (depo). Brání dalšímu útoku plísní a zároveň umožňují lepší a průběžnější pronikání účinné látky do vnitřních struktur nehtu.
- Kombinovaná léčba. Jak už z názvu vyplývá, jde o současné podávání medikamentů (léků) a aplikaci léčivých přípravků na postižená místa. Tato léčba se jeví v současné době jako nejužitečnější, nejvíc zabírá a přistupuje se k ní hlavně u rozsáhlejších či úporných případů plísně nehtů. Útok na plísně je tak vlastně zdvojnásoben, protože ústy požívané léky působí zespod a antimykotické masti z vrchu nehtového lůžka.
Při příliš ztluštělých nehtech se doporučuje i chirurgické zbroušení nehtové ploténky, aby lokálně aplikované léky měly lepší přístup k postiženému nehtovému lůžku.
Úspěšně léčených nehtových plísní přibývá, nicméně i u takových stále hrozí možnost recidivy, návratu onemocnění. Může to být způsobeno i zakořeněnými zvyky lidí, které znovu a znovu dávají možnost plísním, aby se u nich pod jejich nehty zabydlely. Pokud se takovýmto recidivám někdo chce vyhnout nebo onemocnění předejít vůbec, je nutná prevence.